Zbieram 1,5 % podatku na podobrazia do 2 cykli malarskich.
Zbieram 1,5 % podatku na podobrazia do 2 cykli malarskich. Cykle zostaną zaprezentowane w 2027 roku w Galerii „Suszarnia” w Centrum Kultury Browar B we Włocławku.
Krótki opis wystawy:
Chciałabym zaprezentować w Galerii Suszarnia fragmenty dwóch cykli. „Dotyk światła – gramen” cykl miniatur plenerowych, dotąd nie pokazywanych szerszej publiczności oraz fragmenty cyklu „Follow the Sun”, który realizuję od 2016 roku. Oba cykle, choć różne formalnie, łączy poszukiwanie przestrzeni i emocjonalny pierwiastek światła. Łączy je kolor jako nośnik emocji. Zestawiania z sobą plam barwnych w obszarach danego nastroju, gdzie barwa i światło są nierozłączne, budują napięcia, przestrzeń. Bywa, że emocjonalne zjawiska są ulotne, a odczucia się przenikają. Sama w sobie barwa światła stanowi dla mnie wartość emocjonalną. Barwa i światło są ze sobą nierozłączne, budują napięcia a także i przestrzeń.
Kompozycje z cyklu Follow the Sun są rodzajem diagramów odnoszących się do życia wewnętrznego, ciągłych zmian i ruchu.
Natomiast prace z cyklu „Dotyk światła – gramen” z założenia powstają z inspiracji plenerowych, gdzie światło buduje nastrój w sposób metaforyczny odnoszą się do życia wewnętrznego.
Cykle są realizowane w technice akrylu na płótnie, z użyciem farb fluo do akcentów, farb metalicznych (cykl Follow the Sun). Cykl „Dotyk światła – gramen”: tła obrazów tworzone są za pomocą tuszy akrylowych, detale to akryl, całość realizowana jest na płótnie.
Ilość potrzebnych podobrazi do zrealizowania wystawy:
Formaty: 100 x 100 6 sztuk, 70 x 70 około 12 sztuk , koła średnicy 40 cm (około 4 metry szerokości), 50 cm (grupy kół na około 5 m szerokości) , 70 cm (grupa kół), 90 cm 6 sztuk
Słupy i ścianki ( podaję same formaty, nie podaję ilości, bo ich dokładna liczba może się zmienić, w związku z tym, że cykle są otwarte i pracuję nad tym) 100 x 40 cm, 100 x 30 cm, 50 x 70 cm, 20 x 40 cm, 20 x 20 cm, 30 x 30 cm, 20 x 30 cm – są to moduły z których formują się kompozycyjnie grupy.
O MNIE:
Katarzyna Wendland urodzona w Szczecinie. Od 2007 roku należy do Związku Polskich Artystów Plastyków. W 2006 ukończyła malarstwo sztalugowe, malarstwo w architekturze (malarstwo ścienne i witraż) obroniła też aneks z rysunku na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Laureatka nagrody im. Prof. Stanisława Borysowskiego w dyscyplinie: malarstwo 2003/2004 UMK / Toruń.
Uczestniczyła w 16 wystawach indywidualnych i 52 zbiorowych w kraju i za granicą
Od 2016 roku fundator i prezes zarządu Fundacji Pinata (www.pinatagroup.com) zajmującej się upowszechnianiem sztuki współczesnej. 2015 r. współzałożycielka Grupy Artystycznej Pinata. Współorganizuje wydarzenia kulturalne promujące sztukę współczesną.
„Przyjęta strategia twórcza odnosi się do życia wewnętrznego, ciągłych zmian i ruchu. W kręgu zainteresowań znajdują się zagadnienia światła, koloru, zdobywane doświadczenia, odczucia, emocjonalne nastroje, które następnie zostają przetransponowane w sposób syntetyczny na język sztuki”
WIĘCEJ NA STRONIE: www.katarzynawendland.com